| Feature | Details |
|---|---|
| Model Number | L16M4P60 |
| Place of Origin | China |
| Type | Li-polymer battery |
| Cell Numbers | 3 |
| Voltage | 7.68V |
| Capacity | 9120mAh |
| Cell Grade | A |
| Warranty | 12 months |
| Condition | Brand New |
| Cycles Times | 500-800 Cycles |
| Boxes Size (mm) | 150 x 90 x 25 |
| Carton Size (mm) | 470 x 300 x 220 |
| Quantity in Each Carton | 50 pcs |
| Packing Weight (kg) | 7 kg |
| Customize Logo | MOQ - 100 pcs |
| Customize Packing | MOQ - 2000 pcs |
| Production Time | 3-7 days |
| Certificates | FCC CE UL MSDS RoHS |
| Replace Part Numbers | L16C4P61 2ICP4/53/129 |
| Compatible Laptop Models | Lenovo Yoga 920-13IKB, Ideapad Flex Pro-13IKB |
Product Categories
- Laptop Batteries
- Power Adapters
- Laptop Keyboards
- E-bike Batteries
- Vacuum Cleaner Batteries
- Power Tool Batteries
- Portable Power Stations
7.68V 9120mAh L16M4P60 Laptop Battery for Lenovo Yoga 920-13IKB For Ideapad Flex Pro-13IKB L16C4P61 2ICP4/53/129
7.68V 9120mAh L16M4P60 Laptop Battery for Lenovo Yoga 920-13IKB For Ideapad Flex Pro-13IKB L16C4P61 2ICP4/53/129
Looking for a reliable and long-lasting replacement battery supplier for Lenovo Yoga 920-13IKB laptop? please looking at our L16M4P60 battery! This high-quality aftermarket battery is designed same to the original battery, and we provide 12 months warranty for your peace of mind.
The L16M4P60 battery is 7.68V 9120mAh, the strong power to keep your laptop running smoothly. it can used 500-800 cycles, so the battery is built to last. Chengyuan Technology uses only Grade A battery cells to ensure safety and optimal performance. Choose Chengyuan won’t let you down. please contact us to get bulk price.
Category For Lenovo Yoga Series
Share
Product Specifications
Product Inquiry Form
Related Products
Related products
-
For Lenovo IdeaPad Series
L17M4PE1 Laptop Battery For Lenovo Ideapad 730S-13IWL Yoga S730-13IWL Series L17C4PE1






