| Feature | Description |
|---|---|
| Model Number | A1527 |
| Place of Origin | China |
| Type | Li-polymer battery |
| Voltage | 7.55V |
| Capacity | 5100mAh |
| Cell Grade | A |
| Warranty | 12 months |
| Condition | Brand New |
| Cycles Times | 500-800 Cycles |
| Customize Logo | MOQ - 100 pcs |
| Customize Packing | MOQ - 2000pcs |
| Certificates | FCC CE UL MSDS RoHS |
| Replace Part Numbers | A1527 |
| Compatible Laptop Models | MacBook Air Retina 12" A1534 (Early 2015) |
Product Categories
- Laptop Batteries
- Power Adapters
- Laptop Keyboards
- E-bike Batteries
- Vacuum Cleaner Batteries
- Power Tool Batteries
- Portable Power Stations
7.55V 5100mAh A1527 Replacement Laptop Battery For MacBook 12″ Retina (Early 2015)
Looking for a high-capacity replacement battery A1527 for MacBook Air Retina 12″ A1534 (Early 2015) laptop? Our A1527 battery is brand new and built with Grade A cells. A 12-month warranty is guaranteed.
This 7.55V 5100mAh Li-polymer battery is manufactured to deliver long-lasting performance, with 500-800 charge cycles. It’s the perfect alternative for MacBook Air Retina 12″ A1534 (Early 2015) laptops. Please drop us an email for more price details!
Category For MacBook Air Series
Share
Product Specifications
Product Inquiry Form
Related Products
Related products
-
For MacBook Air Series
Brand New Replacement Laptop Battery A2389 For MacBook Air A2337(2020 M1) 13-inch
-
For MacBook Air Series
A1406 A1495 Replacement Laptop Battery For Apple MacBook Air 11″ A1370 A1465 2011-2015







